מידע משפטי מקיף אודות תיאום מס

חייגו לייעוץ אישי: 050-808-6488 הייעוץ ניתן על ידי מומחה בענייני מיסוי
 דיני מיסים ועבירות מס – עורך דין לשירותך
חוות דעת מקצועית בענייני מיסוי:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה במיסים >>

כל מה שרצית לדעת על תיאום מס


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews

Hebrew

מי שיש לו הכנסות ממספר מקורות שונים, זכאי לערוך תיאום מס במסגרתו ייקבע לו גובה אחוז המס שיהיה עליו לשלם על כל אחת מהכנסותיו וזאת כדי להימנע מתשלום מס יתר על המידה במהלך שנת המס ומהצורך לדרוש החזר מס לאחר תום שנת המס.

מדובר לדוגמא בעובדים שכירים שעובדים ביותר ממקום עבודה אחד במהלך שנת מס, או עובדים שכירים שהחליפו מקום עבודה במהלך שנת המס, או גמלאים שמקבלים גם תשלום פנסיה וגם שכר עבודה ממקום בו הם החלו לעבוד לאחר שהם יצאו לפנסיה, או עובדים עצמאיים שיש להם הכנסות נוספות בנוסף להכנסה מהעסק שלהם ועוד.

לצורך המחשת משמעות תיאום המס, ניקח לדוגמא עובד שכיר שמועסק בשני מקומות עבודה במהלך שנת המס. ככלל, שיעור מס הכנסה של העובד שכיר נקבע באופן פרוגרסיבי, אשר עולה בהדרגה בהתאם לגובה ההכנסה שלו ולמדרגות המס. על המעסיק לבצע ניכוי מס במקור של מס ההכנסה משכר העובד ולהעביר אותו לרשות המיסים.

בדוגמא שלנו, המעסיק הראשון של אותו עובד, צריך לנכות משכר העובד את אחוז המס שחל על העובד בהתאם למדרגת המס שלו ולהעביר אותו לרשות המיסים.

לעומת זאת, המעסיק השני של אותו עובד, במידה ואותו עובד לא יעשה תיאום מס, יצטרך לנכות משכר העובד את שיעור מדרגת מס ההכנסה המרבי, 47% נכון לשנת 2018. אולם, אם העובד יעשה תיאום מס, המעסיק יצטרך לנכות משכרו רק את שיעור מדרגת המס שחלה עליו בהתאם לגובה שכרו השני.

עם ביצוע תיאום המס, רשות המיסים תמסור לעובד אישורים על תיאום מס, אשר מפרטים את אחוז המס שעל המעסיק לנכות משכר העובד ולעתים גם הנחיות בדבר הקלות מס להן זכה העובד. על העובד להעביר מיידית את האישורים הללו לכל אחד ממעסיקיו.

לצורך ביצוע תיאום המס, יש להגיש בקשה לתיאום מס לרשות המיסים, באמצעות טופס 116, אותו ניתן להוריד מאתר האינטרנט של רשות המיסים ולצרף לו את כל האישורים הנדרשים, כגון תלושי שכר וכדומה. ניתן להגיש את טופס 116 והמסמכים הנלווים באופן פיזי או לשגר אותם בדואר למשרדי פקיד השומה שבאזור מגוריו של הנישום.

לחילופין, ניתן להגיש את טופס 116 באופן מקוון, באמצעות אתר האינטרנט של רשות המיסים, בצירוף המסמכים הנלווים כשהם סרוקים. תוך 5 ימי עבודה ניתן לקבל את אישור תיאום המס במסגרת היישום לתיאום מס באתר האינטרנט של רשות המיסים ולהדפיס אותו בכל עת.  

לשם הגשת הבקשה לתיאום מס, יש להצטייד, בין היתר, במספר תיק הניכויים של כל אחד מהמעסיקים, אותו ניתן לאתר גם על גבי תלוש השכר של העובד. מומלץ להגיש גם בקשה לתיאום מס מהמוסד לביטוח לאומי, כדי להימנע מגביית דמי ביטוח לאומי לפי מדרגת מס גבוהה מדי.

את תיאום המס ניתן לבקש באופן אישי, או באמצעות מייצג מוסמך: רואה חשבון או יועץ מס, במהלך שנת המס, כבר מתחילתה, ביום 1.1 וכל עוד היא לא הסתיימה, ביום 31.12. מי שפספס את המועד להגשת בקשה לתיאום מס, יוכל לבקש החזר מס לאחר תום שנת המס.

תוקפו של אישור תיאום המס מסתיים בתום שנת המס, ביום 31.12 ועל כן יש לחדשו מדי שנה מחדש. במידה והעובד המשיך לעבוד באותו מקום עבודה לאחר תום שנת המס, ימשיך אישור תיאום המס שלו להיות אוטומטית בתוקף באופן זמני במהלך החודשים ינואר ופברואר של השנה החדשה, אולם לקראת מרץ כבר יהיה עליו לחדש את תוקפו עבור יתרת שנת המס החדשה. במידה והעובד לא יערוך תיאום מס חדש, יצטרכו כל המעסיקים שלו לנכות משכרו בחודש מרץ את מס ההכנסה המרבי, כולל ניכוי רטרואקטיבי עבור החודשים ינואר ופברואר.

לחלופין, הנישום יכול לערוך בעצמו תיאום מס, להדפיס לעצמו מיידית את אישורי תיאום המס ולמסור אותם למעסיקים שלו וזאת באמצעות היישום לתיאום מס שנמצא באתר רשות המיסים, אך בתנאי שהוא עומד בתנאים המצטברים שמפורטים להלן:

(א) מדובר בתיאום המס הראשון של הנישום במהלך שנת המס השוטפת. במידה והנישום כבר עשה תיאום מס בשנת המס השוטפת וזאת בכל אופן שהוא ועליו לעשות תיאום מס חדש, בשל שינוי שחל במקומות העבודה או ההכנסות שלו, הוא יוכל רק להגיש בקשה לתיאום מס ולא לערוך לעצמו תיאום מס.

(ב) סך כל הכנסותיו של הנישום, מכל מקור שהוא, אינו עולה על סכום שנתי מסוים, אשר מתעדכן מעת לעת. נכון לשנת 2018, מדובר בסך שנתי של 297,180 ₪.

מי שמעוניין לערוך לעצמו תיאום מס באמצעות היישום לצורך קבלת נקודות זיכוי מס מסוימות, צריך לקחת בחשבון כי באמצעות היישום ניתן לקבל נקודות זיכוי אך ורק לתושב, אישה, ילדים, משפחה חד הורית ובן זוג שאין לו הכנסה.

לקבלת ייעוץ משפטי אישי בנושא לחצו כאן!


תאריך: 30/05/2018 13:24
 
close