האמת מאחורי התופעה: עבירות מס של סלבס ומה קובע החוק!

חייגו לייעוץ אישי: 050-808-6488 הייעוץ ניתן על ידי מומחה בענייני מיסוי
 דיני מיסים ועבירות מס – עורך דין לשירותך
חוות דעת מקצועית בענייני מיסוי:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה במיסים >>

הכל על עבירות מס של סלבס


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews

Hebrew

בשנים האחרונות נחשף הציבור ללא מעט תיקי חקירה בגין עבירות מס שרשות המסים מנהלת כנגד ידוענים, סלבס. ביניהם, הזמרים אייל גולן, משה פרץ וקובי פרץ, השחקן יהודה ברקן וכן דוגמנית הצמרת, בר רפאלי.

מדובר באנשים מפורסמים אשר בדרך כלל מרוויחים סכומים בלתי מבוטלים, אשר מגבירים לכאורה את הפיתוי לביצוע עבירות מס והעלמת הכנסות. הכנסות אלו נובעות לא רק מפעילויות שהם מבצעים במסגרת עיסוקם, אלא גם מטובות הנאה שהם מקבלים הודות למעמדם בצורת מתנות והנחות סלבס.

הדוגמנית בר רפאלי נחקרה בדצמבר 2015 בחשד לביצוע העלמות מס בהיקף של מיליוני ש"ח, באמצעות אי דיווח על מלוא הכנסותיה, דיווח על מקום מגורים כוזב במטרה להתחמק מתשלום מס על הכנסות מעבודות שביצעה בחו"ל וקבלת הנחות סלב והטבות שונות, עליהן לא דיווחה כהכנסה כמתבקש בחוק.

הזמר אייל גולן נדון באוגוסט 2014 לעונש של 4 חודשי עבודות שירות וכן בקנס בסך של 75,000 ש"ח, בגין העלמת הכנסות מהופעותיו בהיקף של כ-2.5 מיליון ₪ וזאת בהתאם להסדר טיעון שנחתם בינו לפרקליטות.

השחקן יהודה ברקן נדון בנובמבר 2011 לעונש של 6 חודשי עבודות שירות, שנה מאסר על תנאי וכן קנס בסך של 100,000 ש"ח, בגין העלמת הכנסות בהיקף של כ-1.6 מליון ש"ח.

הזמר קובי פרץ נדון במאי 2016 לעונש מאסר של שנתיים בפועל, שנה וחצי מאסר על תנאי וקנס בסך 175,000 ש"ח בגין העלמת הכנסות מהופעותיו בהיקף של כ-5.8 מליון ש"ח. אין חולק שמדובר בעונש חמור יחסית, בוודאי בהשוואה לעונשי עבודות השירות שנקבעו לאייל גולן ויהודה ברקן.

בית המשפט נימק את עונש המאסר בפועל במעשיו החמורים של הזמר, אשר פעל בשני מישורים על מנת להוציא את תכניתו העבריינית אל הפועל:

  • הסתרה אצל מקורביו ואנשי אמונו של חלק מהכספים שקיבל כהכנסות מהפעילות.
  • הצגת חלק אחר מהכספים כמתנות והלוואות.  

עוד ציין בית המשפט כי מדובר במעשים שנעשו מטעמים של כדאיות כלכלית ומתאוות בצע גרידא ועל כן הם מחייבים ענישה כספית משמעותית שתעקר את הכדאיות בביצוע מעשים אלה. בהקשר זה יש לקחת בחשבון את היקף ההנאה הכספית ממעשי העבירה ואת העובדה שלמעט הכספים שנתפסו בכספת, יתר הסכומים נותרו ברשות הנאשם, שלא מצא לנכון להשיב את הגזלה במהלך כל השנים שחלפו. יחד עם זאת, בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע שעונש המאסר שלו יידחה עד להחלטה בערעורו של הזמר.

הזמר משה פרץ הודה והורשע במרץ 2016 בביצוע העלמת הכנסות מהופעותיו בשנים 2007-2009 בגובה של כמיליון ש"ח וכן עבירות מע"מ בהיקף של 140 אלף ש"ח, במסגרת הסדר טיעון שנחתם בינו לפרקליטות. הסדר הטיעון לא כלל הסדר לגבי העונש. באוקטובר 2016 נגזר על הזמר 4 חודשי עבודות שירות וקנס בסך של 60,000 ₪.  

יש הטוענים כי רשות המסים מתמקדת במיוחד בסלבס ומחפשת דווקא אותם וזאת על מנת להגביר את ההרתעה בקרב הציבור, בשל הסיקור התקשורתי הנרחב להם זוכים התיקים כנגדם. יש גם מי שסבור שרשות המסים מעדיפה לחקור סלבס על מנת לתת לשכבות החלשות תחושה שקיים שוויון בפני הרשויות וכי היא איננה נוהגת איפה ואיפה.

רשות המסים, כצפוי, מכחישה זאת וטוענת כי תיקי הידוענים מהווים אחוז מזערי בלבד מתוך כ-700-600 התיקים בשנה שמייצרת חטיבת החקירות.

טענה נוספת אשר נשמעת בעניין זה קובעת כי חוקרי רשות המסים מעניקים יחס מפלה לרעה לסלבס שנחקרים על ידם, לעומת נישומים שאינם מפורסמים, הואיל והם דואגים לפרסם בכלי התקשורת את דבר מעצרם של הסלבס, בכדי ליצור הרתעה וכן לצורך פרסומת עצמית, דבר שמביא להשפלת הידוען ברבים.

חלקם אף מתאמים מראש עם העיתונאים את מבצעי המעצר של הסלבס, לצורך סיקורם הנרחב באמצעי התקשורת. זאת, בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה משנת 2003 לרשויות האכיפה השונות בעניין פרסומים מחקירות, אשר קובעות, בין היתר, כי:

  • אין ליזום השתתפות גורמי תקשורת בחקירות ובחיפושים.
  • אין להרשות נוכחות עיתונאים בתוך בניין בו מתנהלת חקירה.
  • גם במקרה בו מתחייב ביצוע מעצר, יש להימנע מפעולות ראוותניות.  

בנוסף, ישנם חוקרים אשר אף מדליפים לתקשורת חומרי חקירה אסורים, אף זאת בניגוד לחוק ולהנחיות היועמ"ש לממשלה שנזכרים לעיל.

רשות המסים מצידה, טוענת כי היא מתייחסת בחומרה להדלפות חקירה, רואה בהן שיבוש הליכי חקירה וכי עובד המדליף דבר חקירה עלול לאבד את מקום עבודתו. יחד עם זאת, למיטב ידיעתה של הרשות, ברוב המכריע של המקרים, ההדלפה אינה מאנשי רשות המסים אלא מבעלי עניין.

הסתבכת? כדאי לפנות לייעוץ של עורך דין מומחה להעלמות מס!


תאריך: 31/01/2018 17:51
 
close