מידע משפטי מקיף על הקלות מס

חייגו לייעוץ אישי: 050-808-6488 הייעוץ ניתן על ידי מומחה בענייני מיסוי
 דיני מיסים ועבירות מס – עורך דין לשירותך
חוות דעת מקצועית בענייני מיסוי:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה במיסים >>

כל מה שרצית לדעת על הקלות מס


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews

Hebrew

הקלות מס הינן הקלות בגובה מס ההכנסה אשר ניתנות על ידי המדינה לקבוצות אוכלוסייה מסוימות, כגון שכירים, תושבים חוזרים, תושבי פריפריה ועוד, או לגבי תשלומים מסוימים, כגון תשלום פיצויי פיטורים, תשלום מענק פרישה, הפרשות או הפקדות עצמאיות לביטוח פנסיוני, או לגבי פעילויות מסוימות, כגון הקמת מפעלים באזורי פריפריה ועוד. מטרת הענקת הקלות המס הינה לעודד ולתמרץ פעילות כלכלית ו/או להשיג יעדים חברתיים מסוימים.

ההקלות יכולות להינתן באמצעות דרכים שונות ולרבות באמצעות פטורים מתשלום מס, שיעורי מס מופחתים, אפשרות לפריסת תשלומי מס ההכנסה, דחיית תשלומי מס הכנסה ונקודות זיכוי וזאת כפי שיבואר ויודגם להלן.

נקודות זיכוי  

נקודות זיכוי הינן מנגנון להענקת הנחות מתשלום המס. נכון לשנת 2018, שווי כל נקודת מס הינו 216 ₪ לחודש, או 2,592 ₪ לשנה. משמעות נקודת הזיכוי הינה כי מתוך סכום מס ההכנסה שעל עובד לשלם, יופחת סכום אשר שווה למכפלה של שווי נקודת הזיכוי במספר נקודות הזיכוי הכוללות שיש לעובד. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון כי נקודות הזיכוי יכולות לכל היותר להקטין את סכום המס לאפס, כלומר לבטל אותו כליל, אך לא יותר מכך.

ככלל, כל תושב מדינת ישראל זכאי ל-2.25 נקודות זיכוי ממס הכנסה והוא יכול להיות זכאי לנקודות זיכוי נוספות ומצטברות, במידה והוא עומד בקריטריונים שונים. כך לדוגמא, נשים זכאיות לחצי נקודת זיכוי. נוער עובד בגילאים 16-18 זכאי לנקודת זיכוי. עובד שנשוי לבן זוג שאין לו הכנסה, זכאי לנקודת זיכוי אחת, בתנאי שאחד מבני הזוג הינו עיוור, או הגיע לגיל פרישה, או נקבעה לו נכות מעל 90% וישנן עוד דוגמאות נוספות.  

פטורים מתשלום מס  

במסגרת מדיניות הרווחה והעזרה הסוציאלית שמונהגת בישראל, מעניקה המדינה פטור ממס הכנסה לקבוצות אוכלוסייה מסוימות, חלקן אוכלוסיות נזקקות.

כך למשל, המדינה מעניקה פטור ממס הכנסה לנכים ועיוורים, פטור על קצבאות לנכי מלחמה, פטור על קצבאות נכות, זקנה ושאירים מהמוסד לביטוח לאומי, פטור על פיצויים בגין מוות או חבלה, פטור על סכומים שנמשכו מקרן השתלמות, פטור על סכומים שקיבל עובד מקופת גמל, פטור על פיצויי הלנת שכר, פטור על דמי מזונות שמקבל/ת גרוש/ה, פטור על מענק חייל משוחרר, פטור על הכנסה מדמי שכירות בשיעור מסוים ועוד.

בנוסף, המדינה גם מעניקה פטורים על תשלומים שמשולמים לעובד עם סיום העסקתו, כגון פטור ממס הכנסה על פיצויי פיטורים, פטור ממס הכנסה על מענק פרישה ופטור ממס הכנסה על תשלום חלף הודעה מוקדמת לעובד שפוטר או התפטר.

הטבות מס לעולים חדשים ותושבים חוזרים

במסגרת מדיניות הרווחה והעזרה הסוציאלית שמונהגת בישראל, המדינה גם אימצה מדיניות שנועדה לעודד עליית עולים חדשים ושיבת תושבים חוזרים לארץ, באמצעות הענקת הטבות מס לעולים חדשים ותושבים חוזרים. מטרת הטבות המס הללו הינה להקל עליהם בקליטתם בארץ וכן להעניק להם נקודת זינוק התחלתית לצורך השתלבותם הכלכלית והעסקית בארץ.

ההטבות הללו כוללות פטור מתשלום מס על הכנסות מחו"ל למשך 10 שנים, פטור ממס על רווחי הון למשך 10 שנים, פטור ממס על עבודה מעורבת בארץ ובחו"ל למשך 10 שנים, פטור מתשלום מס על תמלוגים במשך 5 שנים, פטור מחובת הדיווח על הכנסות מחו"ל למשך 10 שנים, הטבות על קצבות מחו"ל כגון פנסיה, קצבת זקנה, הטבות במיסוי על ריבית מפיקדון מט"ח ועוד.

החוק לעידוד השקעות הון  

החוק לעידוד השקעות הון, תשי"ט-1959 הינו חוק ותיק, אשר נחקק על מנת להשיג שתי מטרות: עידוד השקעות הון ויזמות כלכלית במשק הישראלי ועידוד השקעות חוץ בארץ של חברות זרות ובינלאומיות.

החוק שואף לממש את מטרתו באמצעות הגדלת כושר הייצור והיקף היצוא, יצירת מקומות עבודה חדשים בארץ, תוך מתן עדיפות לאזורי הפיתוח והפריפריה וכן באמצעות שיפור יכולתו של המגזר העסקי בארץ להתמודד בשוק הבינלאומי.

לשם הגשמת מטרת החוק, מעניקה המדינה שורה של הטבות שונות, אשר כוללות מענקים, פטורים, הנחות והקלות וזאת בהתאם לשינויי החוק ותיקוניו מעת לעת. נכון לשנת 2018, ההטבות העיקריות של החוק ניתנות במסגרת הענקת מענקים והטבות מס למפעל מאושר והענקת הטבות מס למפעל מועדף. מפעל מאושר הינו  מפעל תעשייתי או בית מלון הנמצא באזור פיתוח א' בלבד ואילו מפעל מועדף הינו מפעל שהינו מפעל תעשייתי ומפעל בר-תחרות, שמייצא לחו"ל לפחות 25% מתוצרתו.

קבלת ייעוץ משפטי אישי לגבי המיסוי שלך!


תאריך: 30/05/2018 14:02
 
close